اخبار

تست ژنتیک و سرطان

 


* به‌نظر می‌رسد برخی انواع سرطان مثل سرطان تخمدان و پستان به سابقۀ خانوادگی ربط دارند. آزمایشی وجود دارد که به افراد می‌گوید آيا در معرض خطر سرطان‌های پستان، تخمدان یا انواع دیگر هستند یا نه.
* شما سابقۀ خانوادگی قابل توجهی دارید اگر:
• دو و یا تعداد بيش‌تري از افراد خانوادۀ نزدیک شما سرطان پستان یا تخمدان داشته باشند.
• یکی از اعضای خانوادۀ در سن زیر پنجاه سالگی به سرطان پستان مبتلا شده باشد.
* با پزشک و یا متخصص ژنتیک در مورد پیشینة خانوادگی خود مشورت کنید. اين كار به شما کمک می‌کند تا بدانید تا چه اندازه سابقۀ خانوادگی شما مهم است. این اطلاعات همچنين به شما کمک می‌کند تا از خطر ابتلا به سرطان آگاه شوید و برای انجام آزمایش‌های ژنتیک تصمیم بگیرید.
چگونه ژن‌ها بر خطر ابتلا به سرطان پستان تأثیر می‌گذارند؟
* ژن‌ها پایۀ برنامۀ عملكرد طبیعی بدن در همۀ موجودات زنده‌ هستند. ژن‌ها دوتايي هستند، يكي ازآنها از پدر و دیگري از مادر به شما به ارث می‌رسد. ژن‌ها مشخص می‌کنند که بدن شما چگونه عمل و رشد می‌کند، همان‌طور رنگ مو و چشم شما را هم مشخص می‌کنند.
* گاهی ژن‌ها به درستی عمل نمی‌کنند، چون اشتباهی در آنها رخ داده است. اگر خطایی در ژن وجود داشته باشد، می‌گویند که ژن جهش‌یافته و یا تغییر یافته است. وقتی ژن تغییر یافته در میان اعضای خانواده پخش شود به آن ژن جهش یافتۀ وراثتی می‌گویند.
* جهش ژنی در بسیاری از خانواده‌هایی که سابقۀ بیماری سرطان پستان دارند، مشاهده می‌شود؛ برخی زنان در این خانواده‌ها سرطان تخمدان هم دارند.
* این تغییرات اکثراً در ژن‌های BRCA (ژن سرطان پستان) رخ می‌دهند. هم زنان و هم مردان این ژن‌ها را می‌توانند داشته باشند بنابراین تغییرات در این ژن‌ها هم از مادر و هم از پدر، به ارث می‌رسد. ژن‌های بيش‌تري نظیر این ژن‌ها هم شاید در آینده کشف شوند.
تست ژنتیک
* آزمایش‌های ژنتیک بسیار پیچیده هستند ولی تنها به یک نمونۀ خون نیاز دارند.
* آزمایش بررسی خطر سرطان پستان و تخمدان، شامل جست‌وجو برای ژن‌های جهش یافتۀ BRCA است.
* جست‌وجوی یک ژن جهش یافته گاه چندین هفته طول می‌کشد. بنابراین، نتیجۀ آزمایش شما، بلافاصله آماده نخواهد شد.
* محدودیت‌های این آزمایش چیست؟
• جواب آزمایش سرطان پستان و تخمدان، منحصر به یک جواب سادۀ بله یا خیر نیست، اگر در آزمایش مشخص شود که در شما ژنی جهش یافته است، به این معناست که در معرض خطر ابتلا به سرطان هستید، ولی به شما نمی‌گوید که چه موقع مبتلا می‌شوید یا اصلاً مبتلا می‌شوید یا خیر. اگر هم جهشی پیدا نشود، باز هیچ ضمانتی وجود ندارد که مبتلا نشوید.
* فواید و زیان‌های آزمایش چیست؟
• آزمایش‌های ژنتیک شاید بر روابط شما با اعضای خانواده‌ تأثیر بگذارد. به این فکر کنید که چه کسی در خانوادۀ شما شاید دلش بخواهد نتیجۀ آزمایش شما را بداند و شما دلتان می‌خواهد به چه کسی بگویید؟ اگر شما به فکر آزمایش ژنتیک هستید، دربارۀ فایده‌ها و زیان‌های آزمایش تصمیم بگیرید. آنچه برای یکی درست است، لزوماً برای یکی دیگر درست نیست.

نوشته شده توسط پزشک متخصص رادیوتراپی - آنکولوژی مرکز گامانایف، خانم دکتر پگاه گرجی بیانی

 

 


نشانی ما: ایران، تهران، خیابان دستگردی (ظفر)، جنب بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)،  پلاک 195، مرکز گامانایف ایران

مسیرهای دسترسی به مرکز گامانایف ایران 
مترو: خط 1 مسیر تجریش،  ایستگاه دکتر شریعتی  (نزدیک ترین ایستگاه) 
پارکینگ: پارکینگ مرکز گامانایف ایران اختصاصی است. 
جای پارک در خیابان: به سختی